Dementi i reakcje

PAP


Depesza PAP

NR TEL :: 48 22 6299386 11 CZE. 2005 11:11 STR.1

OD : PAP*NEWSROOM

Pawlisz: nie byłam członkiem żadnej sekty

10.6.Warszawa (PAP) - Sekretarz generalny Stowarzyszenia Polska Rada A2ji i Pacyfiku (PRAiP) Małgorzata Pawlisz zaprzeczyła w piątek w przesianym PAP oświadczeniu, jakoby kierowała lub była członkiem jakiejkolwiek sekty.

Piątkowa "Rzeczpospolita" w artykule "Podziemny krąg" napisała, że Pawlisz jest przywódczynią, groźnej, zakonspirowanej sekty przenikającej do świata polityki i instytucji finansowych. W powiązanych z nią organizacjach działać mają znani politycy i uczeni - twierdzi dziennik. Wcześniej mówiono tez o tym w TVN.

Pawlisz nazwala artykuł "nieprawdziwymi insynuacjami"- Poinformowała, że podała do sądu autorów publikacji, redaktora naczelnego oraz wydawcę dziennika.

Według "Rz", Pawlisz od kilku lat organizuje prestiżowe konferencje z udziałem kolejnych premierów. Za kilka dni w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Dialog między cywilizacjami" pod patronatem m.in-premiera i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oficjalnie konferencje organizuje Polska Rada Azji i Pacyfiku, stowarzyszenie, w którego władzach zasiadają m.in. były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz i były doradca premiera Leszka Millera ds. międzynarodowych, Tadeusz Iwiński. Z ustaleń gazety wynika, że stowarzyszenie jest parawanem, a za organizację konferencji odpowiadają członkowie sekty.

Pawlisz, która jest sekretarzem generalnym. PPAiP poinformowała PAP, że w piątek zawiesiła "na niezbędny czas" wykonywanie swoich funkcji statutowych w stowarzyszeniu oraz w komitecie organizacyjnym konferencji.

Jak wyjaśniła, zrobiła to, aby "niewybredny atak na nią, podjęty publikacją, w najmniejszym stopniu nie zaszkodził przebiegowi konferencji".

Preze3 stowarzyszenia Krzysztof Gawlikowski poinformował PAP, że pozytywnie odniósł się do prośby Pawlisz.

Z kolei wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz - którego nazwisko również pojawiło się w publikacji "Rz" - stanowczo sprzeciwił się - jak to określił - "manipulacji" gazety i TVN, "sugerującej jego związki z sektą, której przywódczynią miałaby być Małgorzata Pawlisz".

W przesianym PAP oświadczeniu Onyszkiewicz podkreślił, że sugerowana działalność Pawlisz w sekcie "nie była mu wiadoma i nie miała wpływu na funkcjonowanie PRAiP".

"Materiał +Rzeczpospoiitej+ i Telewizji TVN uważam za poważną manipulację i nadużycie w stosunku do mojej osoby. To przykre, że tak poważna gazeta, potrafi uprawiać tak nieodpowiedzialne dziennikarstwo" - oświadczył eurodeputowany.(PAP)

ann/ km/ par/ mag/

dr Kamil M. Kaczmarek 28 09 2009