Dementi i reakcje

dementiOnyszkiewicza


Oświadczenie prasowe Janusza Onyszkiewicza

nt.artykułu "Podziemny krąg" (Rzeczpospolita, 10.06.2005r.) oraz programu "Uwaga" (TVN, 9.06.2005r.)

Szanowni Państwo,

Stanowczo sprzeciwiam się manipulacji prasowej dziennika Rzeczpospolita oraz telewizji TVN sugerującej moje związki z sektą przedstawioną w wyżej wymienionych publikacjach, której przywódczynią miałaby być p. Małgorzata Pawlisz.

Z lektury całych materiałów, przedstawionych zarówno przez Rzeczpospolitą, jak i TVN, wynika jasno, że sprawa dotyczy przede wszystkim działalności sekty oraz sposobów jej funkcjonowania. Tymczasem tytuły i zapowiedzi materiałów przedstawionych przez Rzeczpospolitą (Podziemny krąg. Groźna zakonspirowana sekta przenika do świata polityki i instytucji finansowych. W powiązanych z nią organizacjach działają znani politycy i uczeni) i TVN (Sekta idzie do władzy) sugerują powiązania sekty i współdziałanie z prominentnymi politykami, co - w domniemaniu - oznacza swego rodzaju "mafię".

Oświadczam, że będąc wiceprezesem Stowarzyszenia Polskiej Rady Azji i Pacyfiku, mam możliwość poruszania problemów regionu Azji i Pacyfiku, prowadzenia i inicjowania publicznej debaty - także w ważnej dla mnie kwestii polityki bezpieczeństwa - oraz pokazywania różnorodności kultury azjatyckiej, co uważam za szczytne założenie. W Stowarzyszeniu PRAP działa wielu znanych naukowców, a także osoby znane z działalności publicznej. Pani Małgorzata Pawlisz była sekretarzem generalnym Stowarzyszenia, a jej sugerowana działalność w sekcie nie była mi wiadoma i nie miała wpływu na funkcjonowanie PRAP.

Dlatego materiał Rzeczpospolitej i Telewizji TVN uważam za poważną manipulację i nadużycie w stosunku do mojej osoby.

To przykre, że tak poważna gazeta, potrafi uprawiać tak nieodpowiedzialne dziennikarstwo.

Łączę wyrazy szacunku,

Janusz Onyszkiewicz

{zamieszczono na stronie http://demokraci.pl/}

dr Kamil M. Kaczmarek 28 09 2009